Historia
Studio Witraży Latos prowadzone jest przez rodzeństwo: Agnieszkę Latos – Madej i Zbigniewa Latos.
Pasja związana ze sztuką, a w szczególności szkłem artystycznym była początkowo udziałem Agnieszki. Już po ukończeniu szkoły podstawowej zdecydowała się na edukację w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, gdzie zdobywała pierwsze umiejętności z zakresu rysunku, malarstwa no i oczywiście witrażownictwa. Było to wtedy jedyne w Polsce liceum (i prawdopodobnie, jest tak do dziś), w którym uczono sztuki witrażownictwa, więc możliwość nauki w tej placówce była niewątpliwie szczęśliwym zrządzeniem losu. W 1991 r. będąc jeszcze uczennicą liceum, zdobyła trzecią nagrodę na ogólnopolskim plenerze malarskim „Inspiracje Jasnogórskie”, który odbył się w Częstochowie. Mimo dużych postępów, malarstwo nie było jednak tą dziedziną sztuki, która pociągała ją najbardziej. Już wtedy wiedziała, że to właśnie witraż jest tym kierunkiem, który fascynuje ją najbardziej. Oczywiście różne dziedziny sztuk plastycznych bardzo mocno się przenikają i umiejętności z zakresu malarstwa i rysunku są w witrażownictwie niezbędne i to zarówno na etapie projektowania jak i wykonania witraży. Zwłaszcza w przypadku witraży z elementami malowanymi, umiejętność profesjonalnego posługiwania się technikami malarskimi jest niezwykle cenna.
W czasie, gdy Agnieszka Latos składała pracę dyplomową z witrażu, niewiele było uczelni, w których mogła kontynuować naukę tej sztuki. W zasadzie żadna uczelnia nie miała wydziału stricte witrażowniczego. Często był to tylko dodatkowy przedmiot związany z architekturą sakralną. I tym razem los uśmiechnął się do niej. Był to czas, w którym powstawały w Polsce pierwsze prywatne placówki szkolnictwa wyższego, a jedną z nich była Opus Art w Sosnowcu. W tej właśnie szkole Agnieszka Latos mogła kontynuować naukę witrażownictwa, albowiem szczęśliwie był to jeden z kierunków dostępnych w nowopowstałej szkole. Oprócz witrażownictwa przedmiotem studiów było wiele innych zagadnień architektury takich jak rzeźba, malarstwo czy sztukatorstwo. Placówka zadbała o to, by studenci mogli uczyć się od najlepszych i dzięki temu Agnieszka Latos miała przyjemność uczestniczyć m.in. w wykładach znakomitego i znanego z telewizyjnego cyklu „Piórkiem i węglem” prof. Wiktora Zina.
Po ukończeniu szkoły Agnieszka Latos dostała propozycję pracy w Opus Art, gdzie pracowała w przyszkolnej pracowni witraży. Pracownia ta pełniła rolę zarówno edukacyjną jak i produkcyjną. Dzięki temu Agnieszka mogła nabywać coraz większe doświadczenie w sztuce witrażu.
W roku 2001 przyszedł moment w którym myśl o otwarciu własnej pracowni dojrzała na tyle, że powstało Studio Witraży Latos. Decyzja ta była w dużej mierze udziałem brata Agnieszki Latos – Zbyszka. Można powiedzieć, ze pewne zdolności plastyczne i zainteresowanie sztuką są w przypadku rodzeństwa Latosów rodzinne. Dlatego też, Zbyszek od dłuższego czasu interesował się witrażownictwem, podglądając siostrę w jej pracy. Gdy ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim dość szybko opanował umiejętności potrzebne do tworzenia witraży i przekonał siostrę do otworzenia pracowni. Jak widać był to strzał w dziesiątkę, albowiem firma z powodzeniem prosperuje na rynku już od kilkunastu lat i zdobyła w tym czasie bardzo dużą renomę.
Witraże ze Studia Witraży Latos zdobią dziś obiekty w całej Polsce a także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. To, co je wyróżnia i zapewnia tak duże powodzenie w szerokim gronie odbiorców, to bardzo umiejętne, często dość oszczędne dobranie kolorystyki i formy witraży. Niebanalne projekty i najwyższa jakość wykonania są niewątpliwym atutem Studia Witraży Latos, który doceniają najbardziej wybredni klienci z wielu krajów.